loading
facebook twitter
  • ETI ponúka možnosť zotrvať v izbe až do Vášho transferu, bez poplatku.

  • Priame lety z Bratislavy, Košíc a Sliača

  • Najväčší touroperátor špecializovaný na Egypt

  • Žiadne poplatky za rezerváciu

  • Transfer z letiska priamo do RED SEA HOTELS

  • Všetky ceny sú konečné!!!

Vyhľadať a rezervovať


Service-Hotline
02 - 32 11 11 32
Poradenstvo & rezervácie:
Po-Pia 09:00 – 18:00
So 09:00 – 14:00

Doprava

Medzinárodná doprava
Auto/Autobus
Medzi hlavné hraničné prechody patria Ruse, Kardom, Durankulak a Silistra (z Rumunska); Kalotina, Zlatarevo a Vraškachuka (z Juhoslávie); Svilengrad a Kapitan Andrikeevo (z Turecka) a Guješevo (z Macedónska), Koulata a Novo Selo (z Grécka). Cudzí štátni príslušníci vstupujúci na územie Bulharska v motorovom vozidle sa musia preukázať dokumentmi, ktoré preukazujú ich vlastníctvo vozidla.
Pri vstupe vlastným autom môžete – podobne ako v Rumunsku – očakávať poplatky za „dezinfekciu“ (prejazd brodom na hraniciach).
Medzi Sofiou a mestami Istanbul, Atény a Thessaloniki premávajú každodenne pravidelné autobusové linky.

Lietadlo
Bulharská národná letecká spoločnosť sa volá Balkan-Bulgarian Airlines (LZ). Do Bulharska lietajú aj Aeroflot, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, Britiš Airways, El Al Israel Airlines, KLM, LOT, Lufthansa, Olympic Airlines a Swissair.

Medzinárodné letiská
SOFIA (SOF)) leží 10 km východne od mesta (cesta trvá asi 20 min). Autobusové spojenie medzi letiskom a centrom: počas dňa každých 10 min, od 21.00 - 03.00 hod. každých 20 min. Je tu taktiež možnosť cestovať taxíkom, no taxikári niekedy nepoužívajú taxameter a je treba sa na cene dohodnúť ešte pred jazdou. Na letisku sa nachádza zmenáreň, pošta, duty-free-shop, detský kútik, reštaurácia, bar, požičovňa áut (Hertz, Avis, Budget and Inter-Balkan).
VARNA (VAR) leží 9 km od mesta. Autobusové spojenie do mesta každých 20 minút. Stanovisko taxíkov. letisko je vybavené zmenárňou, reštauráciou, duty-free-shopom a požičovňou automobilov.
BURGAS (BOJ) sa nachádza 13 km od mesta. Autobusy do centra odchádzajú každých 20 minút. Stanovisko taxíkov, duty-free-shop, zmenáreň, reštaurácia, požičovňa áut.

Loď
Hlavné medzinárodné prístavy sú Varna a Burgas.

Vlak
Pravidelné medzinárodné vlakové spojenia medzi mestami Sofia, Budapešť, Belehrad, Bukurešť, Thessaloniki a Istanbul. Všetky vlaky sú vybavené jedálenskými vozňami. Počasturistickej sezóny premáva niekoľkokrát týždenne priamy vlak Slovenských železníc z Bratislavy-Petržalky do Ruse a Varny (cez Bukurešť).

Autostop
Pokiaľ sa chcete do Bulharska dopraviť stopom, ideálne je dostať sa na maďarsko-rumunské hraničné predhody Gyula – Chisineu-Cris alebo Oradea a tu zastaviť niektorý z kamiónov, ktorý prechádza cez Rumunsko. Jazdia tu najmä turecké kamióny (Nemecko-Maďarsko-Rumunsko-Bularsko-Turecko) a tiež niektoré české a slovenské spoločnosti dovážajúce tovar z Grécka.

Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Spoločnosť Balkan-Bulgarian Airlines letecky spája Sofiu s pobrežím a hlavnými mestami. Cesta zo Sofie do Varny a Bourgas trvá asi hodinu. Letecká doprava je pomerne lacná.

Loď
Pravidelná lodná doprava po bulharskom brehu Dunaja spája mnohé centrá vrátane Vidinu, Lomu, Kozloduja, Orjahova, Nikopola, Svištova, Tutrakanu a Silistra.

Vlak
V Bulharsku je 4200 km železničných tratí. Bulharské Štátne železnice spájajú Sofiu s hlavnými mestami. Počas turistickej sezóny bývajú vlaky preplnené, rezervácia je vždy povinná. Vlaky sú v Bulharsku veľmi lacné, hoci o niečo menej pohodlné, ako na Slovensku.

Auto
V Bulharsku je vyše 13000 km ciest spájajúcich hlavné centrá; ich kvalita je rôzna, niektoré z hlavných ciest sú dosť hrboľaté. Cesty sú označené medzinárodne platnými dopravnými značkami, avšak práce na ceste často nie sú označené. Kvôli zlému osvetleniu môže byť cestovanie autom v noci nebezpečné. Maximálne povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na diaľnici. Povolená hranica alkoholu v krvi je 0.5‰; pokuty za priestupky na mieste sa pohybujú o 50 Lv do 150 Lv. V krajine je množstvo čerpacích staníc. Celá krajina je dobre zásobená náhradnými dielmi.
Počas letnej sezóny sa niekedy vyskytujú prípady prepadnutí i vrážd mototuristov na odpočívadlách, najmä na diaľniciach pri veľkých mestách. Neodporúča sa preto nocovať v aute pri ceste a zastavovať na dlhší čas na opustených odpočívadlách.

Autobus
Sieť autobusových liniek je kvalitná a autobusy – najmä na dlhších trasách spájajúcich väčšie mestá - sú často oveľa pohodlnejšie, ako slovenské linky. Konkuruje si tu množstvo súkromných spoločností, ktoré využívajú najmä staršie autobusy západnej výroby. Problémom je zväčša neexistencia jednotného cestovného poriadku – vo veľkých mestách je nutné obísť všetky stanovištia jednotlivých spoločností a zistiť, ktoré obsluhujú žiadanú trasu. Inokedy sa dá orientovať len podľa tabuliek za oknami autobusov – zväčša tu nájdete cieľ cesty a čas odchodu linky. Nezabudnite, že ceny sa na rovnakej trase pri jednotilvých autobusoch môžu líšiť – závisia najmä od pohodlia autobusu. V absolútnej väčšine prípadov sa oplatí priplatiť si a vyčkať na pohodlnejší autobus.
Najmä na pobreží premávajú aj „maršruty“ – osobné dodávky, ktoré fungujú na rovnakých linkách, ako autobusy, sú však rýchlejšie, hoci i málo drahšie. Lístky na ne si zväčša musíte, rovnako ako pri autobusoch, zakúpiť vopred na autobusovej stanici. Mimo zastávok maršruty ani autobusy v Bulharsku nezastavujú.

Autostop
je možný, Bulhari ale na stopárov nie sú veľmi zvyknutí. Vzhľadom na vyššie spomenuté bezpečnostné riziká a mimoriadne nízke ceny autobusovej i železničnej dopravy v Bulharsku odporúča len ako núdzový spôsob prepravy v prípade, že nie je možné cestovať na krátku vzdialenosť iným spôsobom.

Taxi
Taxíky sú väčšinou vybavená taxametrom, pokiaľ nie sú súkromné. Sprepitné 5-10% taxikára určite poteší.

Prenájom auta
Rezervácie prostredníctvom agentov na letiskách a recepciách hotelov. Väčšinou sa platí v tvrdej mene. Podmienky: Medzinárodný VP, Zelená karta pre poistenie v zahraničí.

Mestská doprava
V Sofii premávajú autobusy, električky a trolejbusy. Okrem toho je vo výstavbe metro. Lístky sú lacné a musia sa zakúpiť vopred. MHD funguje vo všetkých mestách.