loading
facebook twitter
  • ETI ponúka možnosť zotrvať v izbe až do Vášho transferu, bez poplatku.

  • Priame lety z Bratislavy, Košíc a Sliača

  • Najväčší touroperátor špecializovaný na Egypt

  • Žiadne poplatky za rezerváciu

  • Transfer z letiska priamo do RED SEA HOTELS

  • Všetky ceny sú konečné!!!

Vyhľadať a rezervovať


Service-Hotline
02 - 32 11 11 32
Poradenstvo & rezervácie:
Po-Pia 09:00 – 18:00
So 09:00 – 14:00

Turistické atrakcie

Sofia a Západ krajiny
Sofia

V 4 storočí p. n .l bolo hlavné mesto Sofia rajom rôznych architektonických štýlov, vrátene gréckeho, rímskeho, byzantského, bulharského a tureckého. Mesto sa pýši množstvom divadiel a múzeí (vrátane archeologických a etnografických), opier a galérií umenia (vrátane Národnej Galérie maliarstva a sochárstva, ktorá sa nachádza v bývalom Kráľovskom paláci), ako aj univerzít, trhovísk, parkov (ktorých je vyše 300) a športových štadiónov. Návštevníci by si mali pozrieť kostol Alexandra Nevského. Bol postavený na oslavu oslobodenia Bulharska od Turkov na konci 19. storočia a heho pozlátená kupola je charakteristickým znakom mesta. V hrobke sú vystavené nádherné ikony a spevácky zbor sa tiež oplatí vypočuť. V najväčšej mešite v Sofii, Bouyouk, sa nachádza archeologické múzeum. Príkladom modernej architektúry je námestie Alexandera Batenberga, na ktorom sa nachádzajú vládne budovy. Ďalšou atrakciou sú Turecké kúpele a kryté trhovisko Hali.

Na periférii Sofie sa nachádza pohorie VITOŠA, ktoré je národným parkom so sedačkovými lanovkami a výťahmi, ktoré pomáhajú pri výstupe na 1800 m vysoký vrchol. Je to typické výletné mesto, kam vyrážajú cez víkendy obyvatelia Sofie. Nájdete tu aj stredoveký kostol Boyana, ktoré patrí pod ochranu UNESCO. Sú v ňom nádherné fresky z 12.storočia, ktoré patria k najstarším v Bulharsku.
Južne od Sofie sa nachádza BLAGOEVGRAD, ktorý je domovom svetoznámeho folklórneho Pirinského štátneho súboru., a SANDANSKY, staroveké, kúpeľné mesto a rodisko rímskeho gladiátora Spartaka.

Rila
121 km južne od Sofie sa vysoko v horách uprostred hustého borovicového lesa nachádza kláštor Rila. V tomto kláštore nájdete fascinujúcu kolekciu nástenných malieb, drevorezbárskych diel, starých zbraní a mincí, príručky a biblie písané na pergamene.

Samotný kláštor je zaujímavý hlavne z architektonického hľadiska. Bol založený svätcom Ivanom Rilským a slúžil ako azyl a útočište bulharskej kultúry počas 500 ročnej tureckej okupácie od roku 1396. Oheň zničil väčšinu pôvodnej architektúry a terajší vzhľad kláštora pochádza z 19. storočia, s výnimkou veže Hrelio, ktorá pochádza zo 14. storočia. Priamo v kláštore je možnosť ubytovania a v blízkosti je aj hotel. Samotný Rilský kláštor je vzdialený asi 15 kilometrov od mestečka Rila, v ktorom je tiež niekoľko menších hotelov. Diaľkové autobusy (zo Sofie len dva-tri spoje denne) premávajú len po mesto Rila a do kláštora je nutné dopraviť sa miestnymi spojmi.

Rila je zrejme najznámejšou bulharskou turistickou atrakciou, vďaka veľkej vzdialenosti od iných turistických centier nie je natoľko zamorená turistami, ako starobylé miesta na pobreží. Je zároveň výborným východiskom na podnikanie horolezeckých výletov a turistiku do okolitých hôr.
Centrálne Bulharsko
Plovdiv
Druhé najväčšie bulharské mesto bolo založené v roku 342 p.n.l. Plovdiv je mestom mnohých múzeí a je rozdelené na dve časti riekou Maritsa. V starej časti nájdete mnohé budovy z 18. a 19. storočia, ktoré sú vybudované v renesančnom štýle. V Archeologickom múzeu sa nachádza zbierka zlatých artefaktov vrátane napríklad riadov. Okrem toho sa v mesta nachádza zaujímavé Etnografické múzeum.

Osem kilometrov od Plovdivu je kláštor BAČKOVO, ktorý bol založený v 11. storočí a v ktorom sú vystavené vzácne fresky, ikony, rukopisy a mince. Bačkovo leží v oblasti, ktorá bola v dávnych časoch známa pod názvom Thrace a archeológovia tu objavili množstvo zaujímavých predmetov vrátane výrobkov zo zlata.

Veloko Turnovo
hlavné mesto Druhej bulharskej ríše (1187-1393), je ďalším mestom, ktoré je vlastne jedno veľké múzeum. Rozprestiera sa na troch kopcoch obkolesených riekou Yantra. Nájdete v ňom zbierky historických umeleckých diel výnimočnej hodnoty.

V tomto meste nájdete mnoho krásnych domov postavených v národnom renesančnom štýle v 18-19 storočí, z ktorých viaceré boli navrhnuté majstrom staviteľom Koljo Phičetom. V tesnej blízkosti sa nachádza kláštor Preobrazhenski ako aj ľudové múzeum pod holým nebom v Etare. Štyri kilometre od Turnova je malebná dedinka Arbanassi, ktorá bola v období 16 až 18. storočia bohatým obchodným centrom, a nachádzajú sa tu unikátne budovy postavené z kameňa, dva kláštory Sv.Nikola a Svetej Panny a prekrásne nástenné maľby v kaplnke Sv.Eliáša. Osem kilometrov severovýchodne od Plovdivu nádjete mesto Koprivštitsa, ktoré je jedným z najlepšie zachovaných starých miest v Bulharsku a je známe predovšetkým svojim veľkým folklórnym festivalom, ktorý sa koná raz za štyri roky.

Pamporovo
je najjužnejšie položeným lyžiarskym strediskom v Európe. Leží v pohorí Rhodope a je sídlom jednej z najlepších lyžiarskych škôl. Hlavné zjazdovky začínajú na vrchole Snejanka.

Už spomínaná Vitoša je tiež známym lyžiarskym strediskom a na dvoch z tunajších šiestich zjazdoviek sa konajú aj medzinárodné súťaže.

Najnovším zimným strediskom je BANSKO, malé mestečko na severozápade Bulharska, na úpätí pohoria Pirin. Sú tu zjazdovky na slalom a obrovský slalom ako aj 5 kilometrov stôp pre bežcov na lyžach.
Národné parky
V Bulharsku sa nachádzajú mnohé národné parky so vzácnou flórou a faunou, vzácnymi druhmi vtákov ako aj ohrozenými druhmi zvierat ako sú medvede, vlky a jelene. Podmienky pre turistov sa v posledných rokoch výrazne zlepšili. Ubytovať sa zväčša môžete v malých hoteloch, chatách alebo v kempingoch.

Národný park Pirin
leží v najvyššie položenej časti pohoria Pirin. V tomto parku sa nachádza starý borovicový les Baikuševa, jazerá s krištáľovo čistou vodou a vápencové skaly, mnohé vzácne druhy rastlín a 180 ľadovcových jazier.

Národný park Rila
Na juhozápade leží Národný park Rila, ktorý pokrýva takmer polovicu územia pohoria Rila a je známy svojimi siedmimi jazerami a kláštorom z 10. storočia.

Národný park Vitoša
V tesnej blízkosti od hlavného mesta sa nachádza Národný park Vitoša, ktorý je domovom vzácnych druhov rastlín, motýľov, vlkov, medveďov a divých mačiek.