loading
facebook twitter
  • ETI ponúka možnosť zotrvať v izbe až do Vášho transferu, bez poplatku.

  • Priame lety z Bratislavy, Košíc a Sliača

  • Najväčší touroperátor špecializovaný na Egypt

  • Žiadne poplatky za rezerváciu

  • Transfer z letiska priamo do RED SEA HOTELS

  • Všetky ceny sú konečné!!!

Vyhľadať a rezervovať


Service-Hotline
02 - 32 11 11 32
Poradenstvo & rezervácie:
Po-Pia 09:00 – 18:00
So 09:00 – 14:00

Staroveké chrámy

 Abydov chrám 

(160 km severne od Luxoru)

Ako pohrebné miesto najskorších kráľov a boha smrti Osirisa bol Abydos jedným z najsvätejších miest Egypta. Podľa legendy je v Abyde pochovaná hlava Osirisa, a taktiež sa tu odohralo zmŕtvychvstanie tohto boha. Preto si tu mnohí Egypťania zakladali vlastné hroby, alebo aspoň napodobeniny hrobov, alebo si stavali pamätné miesta, aby sa podieľali na zmŕtvychvstaní. Tento “cintorín” sa tiahne 1,5 km.
Najslávnejšou stavbou je chrám Setha I., ktorý bol dokončený jeho synom, Ramsisom II. Za chrámom sa nachádza napodobenina hrobu Oriona, kráľ Sethos I. bol pochovaný v Údolí kráľov v Luxore.  Chrám okrem toho obsahuje aj významný zoznam kráľov, na ktorom sú mená všetkých kráľov, od Mena po Setha I. 

  

Hathorin chrám

(55 km severne od Luxoru)

Hathorin chrám v Dandare je najvýznamnejším kultovým miestom bohyne neba a lásky Hathor, a je v porovnaní s ostatnými starovekými stavbami pri Níle vcelku mladý. Chrám bol postavený v dobe od 125 pred Kristom - 60 po Kristovi v klasickom egyptskom štýle Ptolemaiovcami a Rimanmi. Gréci bohyňu Hathor prirovnávali k bohyni Afrodite. Pri každoročnej oslave nového roka bola socha Hathor na streche symbolicky privedená k bohu slnka. Zo strechy chrámu je skvelý výhľad na celú chrámový komplex a okolitú krajinu. 

  

Ägypten Geschichte - Karnak Tempel - ETI.at

Karnacký chrám

C hrámové mesto Karnak je najväčšou náboženským komplexom Egypta. Jeho stavba trvala cca. 1700 rokov. Labyrintový chrámový komplex slúžil - ako aj menší Luxorský chrám - uctievaniu boha Amona. Chrámový komplex sa skladá z troch častí, obohnaných múrmi.

 Chrám Amona-Rea, nazývaný aj ríšskym chrámom, je najväčším egyptským chrámom s celkovo 10 pylónmi. Nejde o chrám v klasickom zmysle slova, ale o zbierku rôznych, pri sebe postavených sakrálnych stavieb. K najvýznamnejším častiam chrámu patrí veľká stĺpová sála, ktorá patrí k starovekým divom sveta a zahŕňa priestor vo veľkosti Kolínskeho dómu. 134 stĺpov v 16 radoch na ploche 4508 m2 tvorí jednu z najväčších stavieb ľudskej histórie. V staroveku spájala aleja lemovaná 365 sfingami Amonov chrám s 2,5 km vzdialeným Luxorským chrámom. Táto ulica skončila pri 10. pylóne chrámu.  

Ägypten Geschichte - Tempel von Luxor - ETI.at

Luxorský chrám 

3 km dlhá, sfingovou alejou tvorená Cesta procesií spája starý Karnacký chrám s Luxorským chrámom. Luxorský chrám je zasvätený božskej trojici Amonovi, Mut a Chons. Dve 15 m vysoké kolosálne sochy, ktoré zobrazujú Ramsesa II., a 25m vysoký obelisk strážia bránu svätyne.  Opak tohto obelisku bol 1836 darovaný Francúzsku a dnes stojí v Paríži na námestí Place de la Concorde. Vo vnútri chrámu sa nachádza stĺpový dvor. Stĺpy, ktoré majú tvar papyrusových kvetov, sú pokryté hieroglyfmi, ktoré vypovedajú o bohovi Amonovi a víťazných bitkách Ramsesa II.

Chrám slúžil spojeniu kráľovstva s jeho božským Ka, zbožštením kráľa.  

 

Tal der Könige - ETI.at

Západné Téby - Údolie kráľov

Na západnom pobreží Nílu, na pohrebisku v Tébach, boli pochovávaní mŕtvi. Tu sa nachádza Údolie kráľov, Údolie kráľovien, ako aj Memnonove kolosy. Tieto boli kedysi strážcami chrámu, ktorý bol postavený 1400- 1370 pred Kristom kráľom Amenophisom III.  Medzičasom svedčia len tieto dva kolosy o existencii stavby. Kolosy zobrazujú faraóna v sediacej polohe s rukami na kolenách. Meno kolosom dali Gréci, ktorí si s nimi spájali hrdinu Memnona z boja o Tróju. 

1922 bol objavený hrob Tutanchamóna s plnou komorou pokladov. Tento nález vtedy rozpútal naozajstnú egyptomániu. Údolie kráľov odvtedy inšpiruje ľudskú predstavivosť. Viac ako 500 rokov to bolo miesto posledného odpočinku mocných panovníkov Novej ríše. Hrobky boli vytesané z kameňa, múmie zdobené zlatom a drahokamami. Aj keď boli chránenými miestami, bola väčšina hrobiek vyhľadávaná lupičmi a zlodejmi. V Údolí kráľov bolo doteraz vykopaných 65 hrobiek.

Okrem hrobu Tutanchamóna stoja za videnie aj hroby ostatných faraónov. Každá hrobka má svoju vlastnú históriu a špecifické znaky. Ďalším architektonickým majstrovským dielom je Chrám kráľovnej Hatšepsut. Fasáda plynule nadväzuje na vrch, zatiaľ čo to najsvätejšie je pochované v skale. Obidva Memnonove kolosy pri vchode do Mesta mŕtvych boli strážcami svätyne, ktorú dal postaviť kráľ Amenhotep III. Chrám bol zničený, no obidva kamenné kolosy ostali nenarušené.

  

Chrám Chnum - Esna

(55 km južne od Luxoru) 

Uprostred starého mesta hornoegyptského mestečka Esna, 9 metrov pod dnešnou výškou mesta, sa nachádza svätyňa baraňohlavého boha Chnuma, pána Nílskych kataraktov a všetkých vôd. Chrám postavili Ptolemaiovci a Rimania, preto nie je prekvapivé, že sú na faraónskom tróne v chrámovom komplexe zobrazení rímski cisári. Stĺpové hlavice sú pozlátené a zdobené exotickými kvetmi, rastlinami a hieroglyfovými kazetami. Na stropných maľbách je rozpoznateľný vtedajší obraz vesmíru so Slnkom, Mesiacom a hviezdami. 

  

Chrám Kom Ombo

(40 km severne od Aswánu)

Na vŕšku nad Nílom leží pravdepodobne grécky dvojchrám, ktorý je venovaný bohom Sobekovi a Haroerovi. Pozostáva z dvoch spojených častí sústavy, ktoré sa delia na pylón, dvor a stĺpovú halu, no až pri stĺpovej hale začínajú byť viditeľné dve symetrické polovice až k najsvätejšiemu. Sústava vznikla za vlády Ptolemaiovcov v 2. storočí pred Kristom. Videnia hodné: v kaplnke Hathor sú  vystavené  2000 rokov staré, zabalzamované krokodíly.

  

Ägyptische Tempel - Isis Tempel - ETI.at

Chrám Isis – Philae

(8 km južne od Aswánu)

Zvláštne na granitovom ostrove Philae, ležiacom južne od Aswánu, ktorý je nazývaný “perlou Egypta”, je chrámové mesto, ktoré sa na ňom týči a pochádza z doby vlády Ptolemaiovcov a Rimanov. S uvedením priehrady v Aswáne do prevádzky bol však Chrám Isis zaplavený. Preto bol preložený na susedný ostrov Agilika. V chrámovom komplexe bol okrem Isis uctievaný aj jej syn Harpokrates. Stavba je počas denného svetla veľmi pôsobivá, ale večerné zvukové a svetelné predstavenie z nej robí nezabudnuteľný romantický zážitok.

  

Ägyptische Tempel - Ramses Tempelanlage - ETI.at

Ramsesov chrámový komplex – Abu Simbel

Dva kamenné chrámy, ktoré dal postaviť faraón Ramses II. na západnom pobreží Nílu medzi prvým a druhým kataraktom, mali zobrazovať na južnej hranici faraónskej ríše moc a večnú nadvládu Egypta nad Núbiou. Aj tieto chrámy patria k tým, ktoré boli pred zničením vodou zachránené UNESCOm tým, že boli prenesené 180 metrov smerom do vnútrozemia a postavené o 64 metrov vyššie ako pôvodne.

Každý rok dosiahnu 21. februára a 21. októbra lúče vychádzajúceho slnka najvnútornejšiu komoru chrámu, tzv. “Slnečný zázrak” Abu Simbel. Veľký chrám Ramsesa II. bol kompletne vrezaný do skalného masívu, pričom hrana vrchu slúži ako pylón.

Štyri 22m vysoké, silné kolosálne sochy predstavujú kráľa a sú poznávacími znakmi. Ramses II. ho dal postaviť pre bohyňu Hathor a pre svoju obľúbenú manželku Nefertari.

Medzi masívnymi nohami vyzerajú tu integrované sochy ženských príslušníčok kráľovskej rodiny v nadživotnej veľkosti takmer drobne. Aj dnes chrám svojou veľkosťou ohuruje návštevníkov. Malý Chrám Abu Simbel bol zasvätený Ramsesovej manželke, Nefertari a bohyni Hathor z Faras. Aj tento chrám je vstavaný do skaly. Zo skalnej steny vytesané postavy zobrazujú dvakrát Nefertari, Hathor a Ramsesa, ktorí sú všetci zhruba 10 metrov vysokí a majú rovnakú veľkosť. Toto je zvláštnosťou, keďže boli manželky kráľov zväčša zobrazované menšie. 

  

Ägyptische Tempel - HorusTempel - ETI.at

Chrám Horus

Tento chrám je najlepšie zachovaným egyptským chrámom z doby Ptolemaiovcov. Typické znaky egyptského chrámu sa dajú rozoznať: vonkajší okolitý múr z nepálených tehál, obrovský vstupný pylón, za ním otvorený stĺpový dvor, obkolesený stĺpmi, ktoré majú rôzne hlavice. V stĺpovej hale s najsvätejším sa nachádza svätyňa z čierneho kameňa na obraz boha, a v jednej miestnosti môžeme vidieť bárku, na ktorej sa Horus raz ročne vydával do severne od Luxoru ležiacej Dandary, kde navštevoval svoju manželku Hathor.