loading
facebook twitter
  • ETI ponúka možnosť zotrvať v izbe až do Vášho transferu, bez poplatku.

  • Priame lety z Bratislavy, Košíc a Sliača

  • Najväčší touroperátor špecializovaný na Egypt

  • Žiadne poplatky za rezerváciu

  • Transfer z letiska priamo do RED SEA HOTELS

  • Všetky ceny sú konečné!!!

Vyhľadať a rezervovať


Service-Hotline
02 - 32 11 11 32
Poradenstvo & rezervácie:
Po-Pia 09:00 – 18:00
So 09:00 – 14:00

Bodrum / Halikarnassos

Antalya Urlaub - ETI.atJe len málo miest na svete, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou, kde pobyt v modernom letovisku s krásnymi plážami možno kombinovať s prechádzkami za históriou. Bodrum takým mestom a letoviskom je.
Je len málo miest na svete, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou, kde pobyt v modernom letovisku s krásnymi plážami možno kombinovať s prechádzkami za históriou. Bodrum takým mestom a letoviskom je.

Toto, dnes turecké stredisko cestovného ruchu bolo, kedysi slávnym gréckym Halikarnassom.

Halikarnassos sa v celom antickom i súčasnom svete preslávil prvým mauzóleom v histórii ľudstva. Mauzóleom, ktoré dalo takémuto typu hrobiek svoje pomenovanie, mauzóleom, ktoré sa stalo jedným zo siedmich divov antického sveta. Veľkosťou tento náhrobok prekonali iba egyptské pyramídy.Sčasti legendy a sčasti historické zápisy pritom tvrdia, že kráľ Maussóllus tu nikdy nenašiel pokoj. Monumentálny pamätník jeho slávy a zároveň spoločnej lásky dala postaviť jeho smútiaca manželka Artemisia. Niektoré pramene tvrdia, že bola dokonca kráľovou sestrou. Nuž aj to patrilo k staroveku. Telo dala spopolniť, zvyšky kostí rozdrviť na prášok, všetko dokopy zmiešala s voňavkami, vodou a všetko vypila. Aby tak splynula so svojím manželom. Sama sa dokončenia mauzólea nedožila. Utrápila sa žiaľom. Mauzóleum však vydržalo stáť na svojom mieste 50 generácií.

Zemetrasenia, ľudská nevedomosť i moderná archeológia urobili svoje. Najviac škôd asi narobili rodskí rytieri, ktorí kameň použili na stavbu pevnosti. No a najvzácnejšie pamiatky z výzdoby mauzólea nájdeme skôr v Londýne ako v Bodrume. I tak ich tu však ostalo ešte dosť.

Okrem pozostatkov mauzólea ponúka Bodrum pohľad na pôsobivú pevnosť sv. Petra, ktorá bola postavená, ako sme už spomínali, čiastočne aj z kameňov jedného z divov sveta. Nájdeme tu však i pozostatky Maussóllovho paláca, antické divadlo i zvyšky antických hradieb, ktoré kedysi chránili mesto.

Pôvabnou a legendami opradenou pamiatkou je Salmikidin prameň. Predstavte si, že ešte aj dnes sa možno bez obáv o zdravie napiť z prameňa, z ktorého pili predchodcovia Grékov. A to sa pritom Gréci na týchto miestach usadili už tisíc rokov pred našim letopočtom. Prameň vraj zjemňoval mravy barbarov, ktorí sa prispôsobovali kultúrne vyspelejším prišelcom.

Iná legenda hovorí o tom, že jedného dňa sa v prameni vykúpal Hermafrodit, s ktorým sa navždy spojila Salmikis. Tak vznikla zženštená bytosť.

Bodrum ponúka z pamiatok aj Afroditinu svätyňu, Areovu sochu, Hemovu svätyňu... Je to skutočne raj pre tých, ktorí chcú leňošenie pri mori striedať s poznávaním. A príjemné pritom je, že to poznávanie možno hneď aj kombinovať s prechádzkami po orientálnom bazáre, nákupmi, či posedením v kaviarňach a reštauráciách.

Bodrum je dnes svojou vybavenosťou a špičkovými službami vyhľadávaným letoviskom prevažne po nemecky hovoriacej klientely. 

Odporúčané hotely v destinácii Tur.Riviéra (Alanya,Antalya,Belek,Side...)