Načítavam ...
Asuán

Asuán – očarujúce mesto na Níle

Žiadne mesto neočarí svojich návštevníkov viac ako Asuán! Púštne duny, ktoré siahajú až k brehu Nílu, ťažké žulové skaly, ktoré vytvárajú jedinečnú riečnu krajinu a mnoho malých ostrovov a postranných ramien Nílu, vďaka ktorým je táto oblasť krásna.

Asuán (Aswan je pôvodný názov mesta) leží na juhu Egypta, 800 km od Káhiry na prvom katarakte Nílu. Názov mesta pochádza zo staroegyptských Swenett, čo znamená „obchod“. Archaické mesto Vás očarí a unesie do ríše 1001 noci. Typické feluky (plachetnice) malebne plachtia na Níle, ktorý oddeľuje mesto na východnom pobreží od jemných púštnych vŕškov západnej strany. Níl je dominantou Asuánu. Farebné, živé bazáre sú oslavou pre zmysly. Moderné mesto sa tiahne zrkadlovo k starému mestu. Jeho nábrežie vzniklo až po stavbe vysokej priehrady a preslávilo sa legendárnym hotelom Old Cataract Hotel, v ktorom napísala Agatha Christie svoju svetoznámu kriminálku “Smrť na Níle”.

Príbeh Asuánu

Asuán má históriu siahajúcu až do praveku. Ostrov Elephantine je od Starého kráľovstva jedným z najdôležitejších obchodných a pohraničných miest v Egypte. Žula sa v Asuáne ťaží už od najstarších dôb. Žulové bloky sa používali na rôzne stavebné projekty po celej krajine.

Hlavné osídlenie bolo na ostrove Elephantine. Mesto Asuán sa rozvinulo o niečo neskôr na východnom brehu Nílu oproti ostrovu. Medzitým sa však v mestskej časti Asuánu našli aj zvyšky osád Starého a Stredného kráľovstva. Predpokladá sa, že tu boli také dlhé obchodné miesta a osady ako na ostrove Elephantine.

Atrakcie v Asuáne

Plachtite pod bielymi plachtami felúk na ostrov Elephantine a navštívte mauzóleum Aga Khána s veľkolepým výhľadom na Níl. Chrám bohyne Isis na ostrove Philae by bol po dokončení novej priehrady kompletne zaplavený, preto bol preložený na susedný ostrov Angilkia. Už za denného svetla je návšteva očarujúcim potešením, večerné zvukové a svetelné predstavenie z nej však robia nezabudnuteľný romantický zážitok.

Asuán má tiež čo ponúknuť. V samotnom meste Asuán, okrem bazaru, ako je nazývané aj v Egypte, existuje mnoho mešít, koptských kostolov a samozrejme múzeí, pričom sa predovšetkým odporúča múzeum Asuán na ostrove Elephantín a Núbijské múzeum na južnom okraji.

Asuán je už dlho univerzitným mestom, v ktorom nájdete rôzne vysoké školy. Medzinárodné letisko, ktoré sa nachádza hneď za mestom na juhu, je dôležité nielen pre priemysel, ale samozrejme aj pre cestovný ruch.

Priehrada Asuán

Údolie rieky a delta Nílu boli po tisíce rokov sužované pravidelnými povodňami, ktoré zanechávali na brehoch úrodné bahno. Keby však boli povodne príliš nízke, výsledkom by bol hladomor. Keby boli príliš vysoké, došlo by ku katastrofám s ničivým účinkom. Cieľom bolo zasiahnuť proti týmto extrémom a „krotiť“ vodu. „Níl sa musí dať ovládať“. Takto vznikla myšlienka vybudovania priehrady.

Prvá priehrada bola postavená asi 7 km južne od Asuánu a bola dokončená v roku 1902. Táto priehrada dlho nevydržala kvôli rýchlo rastúcej ekonomike a populácii. Dodávka elektriny a energie už tiež nestačila. Bola potrebná nová priehrada. V roku 1960 začali prvé stavebné práce. Priehrada Asuán sa tak stala národným symbolom kreativity nového štátu. Stavba bola dokončená v roku 1970 a otvorili ju v roku 1971. Priehrada je 3 600 m dlhá a 111 m vysoká. Výsledné Nasserovo jazero zbiera 150 miliárd m³ vody, čo je mimoriadne dôležité pre dodávku elektriny, priemysel a technologický rozvoj krajiny. Jazero s rozlohou 500 km² predstavuje jednu z najväčších nádrží na zemi.