Načítavam ...
Cestovné informácie

Podmienky vstupu:

Egypt 

Slovenskí (SR) a českí (ČR) štátni občania potrebujú pri vstupe do krajiny vízum a cestovný pas, ktorý je platný minimálne ďalších 6 mesiacov po návrate. Ako štátny občania SR a ČR dostanete potrebné vízum na cieľovom letisku. Cena za vstupné víza do Egypta, ktorú vyberajú zástupcovia partnerskej kancelárie CET pri prepážkach spoločnosti ETI na letisku je 29 EUR. Táto cena zahŕňa spracovateľský poplatok partnerskej spoločnosti. Nezabúdajte prosím na to, že pri cestách na Sinajský polostrov môžete ako občania SR a ČR v niektorých oblastiach dostať bezplatné vízum “Sinai Only” na max. 14 dní (napr. Sharm El Sheikh). Toto vízum je bez poplatkov, ale umožňuje len obmedzený pobyt na Sinajskom polostrove. Vyššie uvedené vstupné podmienky pre Egypt platia neobmedzene aj pre Sinajský polostrov. Viac informácií nájdete v našej rubrike Egypt, alebo na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Turecko

Štátni občania SR a ČR vstupné vízum nepotrebujú. Pri vstupe do krajiny potrebujú cestovný pas, ktorý je platný minimálne ďalších 6 mesiacov po návrate. Pri vstupe je potrebné dbať na to, aby bola v cestovnom pase otlačená pečiatka, keďže v opačnom prípade môže dôjsť k problémom pri odchode. Od 01.01.2013 je cestujúcim, ktorí v cestovnom pase nemajú miesto na potrebnú kontrolnú pečiatku pri príchode a odchode, znemožnený vstup do Turecka. Vstup do krajiny s občianskym preukazom nie je možný!

Tunisko

Štátni občania SR a ČR potrebujú pri vstupe do krajiny cestovný pas, ktorý je platný pri odchode, no odporúča sa, aby bol platný aj v dobe dlhšej ako po odchode z krajiny, keďže inak môže dôjsť k problémom pri odchode! Dovoz a vývoz národnej meny je zakázaný!

Pre všetky dovolenkové krajiny platí: Všetky deti (od narodenia) potrebujú pri cestách do zahraničia pri prekročení hranice vlastný cestovný pas. Zapísanie v pase rodičov nie je akceptované!

Cestujúci, ktorí nemajú štátnu príslušnosť SR a ČR sa musia pred cestou informovať na príslušnej ambasáde alebo konzuláte. Keďže sa vstupné podmienky príležitostne menia a pre núdzové pasy platia iné vstupné podmienky, prosíme našich klientov, aby sa sami informovali na príslušných úradoch. Pre presnejšie informácie alebo v prípade nejasností odporúčame informovať sa na Ministerstve zahraničných vecí príslušnej krajiny. Konečná zodpovednosť za splnenie vstupných podmienok v deň odletu spočíva na cestujúcom.

Peniaze a výmena peňazí:

Pre všetky dovolenkové krajiny platí: výmena peňazí je možná vo všetkých väčších bankách a hoteloch. Aj s bankomatovou alebo kreditnou kartou sa dá z bankomatu vybrať hotovosť (za poplatok) - egyptská libra, turecká líra, tuniský dinár. Vo väčšine hotelov je možné platiť kreditnou alebo bankomatovou kartou. Myslite prosím na to, že výmenné kurzy sa menia, a že Váš kreditný inštitút alebo Vaša banka môžu účtovať dodatočné poplatky.

Egypt

1 egyptská libra (EGP) = 100 piasterov. Dovoz maximálne 20 EGP na osobu.
Výmenný kurz: 1 euro = cca. 20,64 EGP (stav: okt 2018).

Turecko

1 turecká líra (TRY) = 100 kuruşov
Výmenný kurz: 1 euro = 6,49 TRY (stav: okt 2018)

Tunisko

1 tuniský dinár (TD) = 1000 milimov
Výmenný kurz: 1 euro = 3,26 TD (stav: okt 2018)

Jazyk:

Egypt

Národným jazykom je arabský jazyk, ďalším je anglický jazyk, občas francúzsky jazyk.

Turecko

Národným jazykom je turecký jazyk (úradný jazyk), ďalej kurdský, arabský, grécky a arménsky jazyk.

Tunisko

Národným jazykom je arabský jazyk (úradný jazyk), francúzsky jazyk (vzdelávací a obchodný jazyk), berberské jazyky.

ETI-Servis:

Kompetentní, slovenky/česky resp. nemecky/anglicky hovoriaci sprievodcovia/delegáti Vás privítajú už na letisku a postarajú sa o hladký a pohodlný transfer do hotela. Pri prvom informačnom rozhovore Vás naši delegáti budú informovať o všetkom, čo je dobré a potrebné vedieť.

Výlety a prehliadky:

Egypt, Turecko a Tunisko ponúkajú veľké množstvo atraktívnych výletných cieľov a ponúk na zostavenie Vašej dovolenky. V prípade záujmu o jeden alebo o viaceré výlety sa prosím obráťte na miestneho delegáta vo Vašom hoteli.
Poznámka pre Egypt: rešpektujte prosím egyptské zákony o agentúrach organizujúcich výlety a transfery. V Egypte je predpísané, že výlety môžu byť rezervované len u štátom schválených agentúr prevádzkujúcich výlety a transfery, ktoré sú zapísané na miestnych úradoch pre daný hotel alebo loď. Rezervácie u súkromných organizátorov výletov, ktorí nemajú licenciu, nie sú zákonom povolené. Informujte sa prosím na mieste, v ktorej výletnej agentúre si podľa egyptských predpisov môžete zarezervovať výlety. Rezervácia výletov je možná výlučne u spolupracovníkov firmy CET.

Pri prehliadke chrámov alebo múzeí sa prosím správajte primerane a nedotýkajte sa kamenných stien, starovekých sôch alebo iných exponátov. Nezbierajte prosím ani žiadne kamene alebo iné predmety. Dávajte si prosím pozor aj na chodníky, pri prehliadkach sa odporúčajú pevné topánky. Prosíme o pochopenie, keďže pri okružných výletoch môžu byť niektoré mešity alebo kostoly prehliadnuté len zvonku, ak sa v nich budú počas prehliadky neplánovane uskutočňovať modlitby alebo náboženské obrady. Noste prosím pri návštevách chrámov vhodné oblečenie (žiadne krátke nohavice alebo sukne, odhalené ramená).

Fotografovanie a natáčanie:

Fotografovanie a natáčanie na letiskách alebo vojenských základniach je zakázané. Pred fotografovaním osôb je vždy potrebné sa dotyčných pred samotným fotografovaním opýtať, či chcú byť fotografovaní. Vezmite si dostatočné množstvo filmového a foto materiálu, keďže v cieľových destináciách sú oveľa drahšie. Fotografovanie a natáčanie niektorých pamiatok je prísne zakázané a pri vchode sa požaduje odovzdanie fotoaparátov a kamier. Taktiež používanie dronov je zakázané.

Lekárska starostlivosť / očkovanie:

Pri cestách do týchto krajín odporúčame uzavretie cestovného poistenia! Tiež by sme radi poukázali na to, že pri cestách do zahraničia odporúčame očkovania proti žltačke typu A, tetanu, diftérii a obrne, pre vlastnú bezpečnosť. Odporúčame vám aj priniesť si lieky proti žalúdočným a črevným ochoreniam všetkých druhov. Informujte sa prosím dostatočne na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí a Tropického inštitútu o aktuálnych pripomienkach a odporúčaniach. ETI nemôže preberať zodpovednosť za lekárske varovania. Za svoje zdravie ste zodpovední Vy sami.

Egypt

Medicínska starostlivosť je v Egypte plošne zaistená. V turistických centrách sú na konzultácie k dispozícii lekári, ktorí väčšinou hovoria po nemecky alebo po anglicky. Vo veľkých hoteloch sú zase pohotovostní lekári. V lekárňach vedia vyškolení lekárnici pri ľahkých potiažoch poskytnúť liečebné rady. Zásobovanie liekmi je pod štátnym dohľadom a je približne porovnateľné so stredoeurópskymi pomermi.

Turecko

V prípade ochorenia môže byť cez recepciu privolaný pohotovostný lekár. Okrem toho sú vo všetkých veľkých oblastiach dobre fungujúce súkromné kliniky, ktoré väčšinou spolupracujú so súkromnými poisťovňami. Odporúčame uzatvorenie dostatočného súkromného cestovného zdravotného poistenia pre pobyt v zahraničí vopred doma, keďže pri pobyte v nemocnici môžu vzniknúť náklady. Informácie o očkovaniach/zdravotných predpisoch nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí príslušnej krajiny. V každom meste sa nachádza niekoľko lekární, sú označené červeným “E” (turecky: EKZANE) na bielom podklade, a sú otvorené v bežných otváracích hodinách.

Tunisko

Hlavne “súkromné kliniky” ponúkajú kvalitu, na ktorú je človek zvyknutý z Európy, aj keď za vyššiu sumu ako štátne nemocnice. V lekárňach musia byť lieky vždy platené v hotovosti.

Klasifikácia hotelov:

Kategórie uvedené v katalógu zodpovedajú oficiálnym predpokladom kategórii hotelových rezortov a hotelových lodí podľa prísnych predpisov patričných miestnych úradov. Hotely sú pravidelne kontrolované skúšobnými úradmi, či spĺňajú všetky predpoklady kategórie, do ktorej sú zaradené.

Mobilné telefóny:

O poplatkoch a dostupnosti vás informuje váš operátor. Sieťové pokrytie je v turistických centrách dobré, vo vzdialenejších oblastiach však sčasti nie je optimálne.

Jedlo a pitie / návštevy reštaurácií:

Tak ako vo všetkých južných krajinách, aj v týchto by sa mali jesť len varené a pečené jedlá. Voda z vodovodu nemá kvalitu pitnej vody, môže sa však používať na umývanie, no je nevhodná na pitie.
Upozorňujeme na to, že v (hotelových) reštauráciach platia predpisy ohľadom oblečenia. Inak by sa ostatní hoteloví hostia a personál mohli cítiť nevhodným oblečením (napr. plavky, páni v krátkych nohaviciach) rušení. Radi by sme vás požiadali, aby ste to brali na zreteľ.

Doprava / hromadné dopravné prostriedky:

Vaša bezpečnosť je samozrejme pre nás na prvom mieste. Preto transfermi poverujeme len tie agentúry, ktorých šoféri autobusov prísne dodržiavajú odpočinkové časy a vhodnú, bezpečnú jazdu. Sieť hromadných dopravných prostriedkov je hlavne v turistických oblastiach veľmi dobre vyvinutá. V mestách sú taxíky a kolektívne taxíky výhodným dopravným prostriedkom.

Miestny čas:

Egypt

Časový rozdiel medzi Egyptom a stredoeurópskym časom (CET) je v lete ako aj v zime +1 hodina. Výnimkou sú mesiace apríl a október, kedy nie je žiadny rozdiel v porovnaní s CET.

Turecko

Časový rozdiel oproti CET +1 hodina.

Tunisko

Stredoeurópsky čas.

Náboženstvo:

Islam je národným náboženstvom. Ramadán (mesiac pôstu) je v islame posvätným časom. Pôst začína pri východe slnka a končí jeho západom. Ramadán je každý rok, tak ako Veľká noc, v inom čase. Počas Ramadánu je možné, že budú podľa úradných predpisov zatvorené niektoré pamätihodnosti, alebo nastanú zmeny programového priebehu poznávacích zájazdov.

Sprepitné a vedľajšie výdavky:

Sprepitné zohráva kvôli nízkym príjmom veľkú úlohu. Zamestnancov poteší 5-10% zo sumy účtu. Neplatiť sprepitné je považované za veľmi neslušné. Na nílskych výletných lodiach je bežné zbierať sprepitný paušál pre posádku lode.

Upozorňujeme aj na to, že alkoholické nápoje vo všeobecnosti, importované/zahraničné liehoviny sú veľmi drahé.

Zásobovanie vodou a elektrickou energiou:

Vzhľadom na verejné zásobovanie vodou a elektrickou energiou môže zriedka dôjsť ku krátkodobým výpadkom elektriny a vody. V hoteloch a na výletných lodiach sú potrebné adaptéry podľa euronormy 110/220 V.

Upozorňujeme na to, že informácie sa môžu kedykoľvek zmeniť a odporúčame Vám informovať sa krátko pred začiatkom Vašej dovolenky na Ministerstve zahraničných vecí a na www.eti.sk. Všetky údaje sú bez záruky.