Načítavam ...
Kultúra Horného Egypta

Kultúra Horného Egypta

Egypt, bývalá krajina faraónov, zaujme početnými kultúrnymi pamiatkami staroveku, medzi ktoré patria nielen pyramídy, ale aj množstvo ďalších nádherných sôch a hrobiek. Niektoré z týchto jedinečných stavieb boli tiež vyhlásené za svetové a kultúrne dedičstvo UNESCO.

Geografia a história

Horný Egypt leží geograficky južnejšie (až k dnešnému Asuánu) ako Dolný Egypt (okolo delty Nílu) severne od Káhiry na pobreží Stredozemného mora. Išlo o dve kráľovstvá, z ktorých pozostával Staroveký Egypt.

Egyptský štát vznikol približne okolo roku 3000 pred Kr. politickým zjednotením Horného a Dolného Egypta, za vlády faraóna Menesa. Lotosový kvet a biela koruna boli symbolom pre Horný Egypt, zatiaľ čo rastlina papyrusu a červená koruna pre Dolný Egypt. Koruny spolu tvorili dvojitú korunu faraónov.

Počiatky preddynastických kultúr v Hornom Egypte sú asi o 700 rokov mladšie ako v Dolnom Egypte, ale napriek počiatočnému náskoku prebieha vývoj na severe pomalšie, a preto Horný Egypt pomaly získava prevahu nad Dolným Egyptom. Práve regióny v okolí Luxoru a Asuánu patria medzi najvýznamnejšie archeologické náleziská v Egypte. Tieto oblasti sa tiež stali mimoriadne dôležitými pre cestovný ruch, pretože tento je najväčším zdrojom príjmu v Egypte.

Pamiatky v Hornom Egypte

Horný Egypt je na celom svete známy ako kultúrne centrum. Je tu nespočetné množstvo historických stavieb, ktoré si môžete prezrieť takmer nepretržite a vždy objavovať niečo nové a vzrušujúce. Najlepšie je prečítať si niekoľko článkov o Egypte pred odchodom alebo si vytvoriť zoznam pamiatok, ktoré chcete navštíviť.

Objavte túto fascinujúcu krajinu s ETI!