Načítavam ...
Luxor

Luxor – mesto palácov

Luxor je časťou staroegyptskej metropoly Théby. V období rozkvetu Faraónskej ríše malo mesto Théby približne 1 milión obyvateľov. Toto miesto leží v širokom údolí asi 700 km južne od Káhiry na východnom brehu Nílu v provincii Qena. Luxor je najväčšie mesto v Hornom Egypte a je považované za centrum regiónu, hlavne kvôli množstvu kultúrnych pamiatok a napojeniu sa na medzinárodné letisko. Je tiež dôležitým východiskovým a koncovým bodom pre výletné lode Nílu, smerujúce na juh smerom k Asuánu a na sever k starým Abydosom. Vzrušujúce je, že výletné lode môžu kotviť v strede mesta a Vy sa tak môžete ponoriť do zhonu mesta z lode.

Luxor bol žiarivou metropolou Starého Orientu, ktorú Homér nazval „mestom stých brán“. Súčasný názov Luxor, čo znamená „mesto palácov“, sa pravdepodobne vracia k arabskému al-qusūru, teda „kasárne“. V starovekom Egypte bol Luxor známy ako chrámová štvrť.

Pamiatky v Luxore

Najväčším lákadlom v okolí Luxoru je bezpochyby Údolie kráľov, ktoré za čias starovekého Egypta slúžilo ako pohrebisko faraónov a ďalších významných osobností. Tým najznámejším egyptským vládcom, ktorý tu našiel posledný odpočinok je kráľ Tutanchamón. Niet divu, že práve Tutanchamónova hrobka patrí spolu s hrobkou Ramzesa VI. k tým najnavštevovanejším. Čakanie v dlhom rade na páliacom egyptskom slnku, ktoré tu môžete pred vstupom do hrobky zažiť, môže znieť nepríjemne, ale rozhodne stojí za to. Po vstupe do hrobky Vás nadchne mystická atmosféra dávnych čias a zážitok z návštevy tohto výnimočného miesta vo Vás bude rezonovať ešte veľmi dlho.

Väčšina hrobiek bola bohužiaľ vykradnutá už pred dávnymi časmi, to im však neuberá na príťažlivosti. Skúste pri svojej návšteve zapojiť fantáziu, vžite sa do úlohy archeológov na začiatku minulého storočia a predstavte si všetky tie poklady, ktoré v hrobkách odpočívali po dlhé tisícročia a čakali na svoje objavenie. Čo všetko sa podľa Vás v hrobkách ukrývalo? Svoje tipy si môžete následne overiť pri návšteve Egyptského múzea v Káhire. V Údolí kráľov stále prebiehajú archeologické práce, buďte preto opatrní, nech sa k nejakej z novo nájdených hrobiek nedostanete bližšie, než by sa Vám páčilo.

Ďalším obrovským lákadlom výletu do Luxoru je Amonov chrám v Karnaku. Ide o monumentálnu stavbu, ktorá na svete nemá obdobu. Keď dorazíte na miesto a chrám sa pred Vami zjaví v celej svojej ohromnej veľkoleposti, iste si pomyslíte, že takéto veľdielo nemohlo byť postavené za vlády iba jedného panovníka. A budete mať pravdu! Dnešnú podobu chrámu v Karnaku má na svedomí nespočetné množstvo faraónov, ktorí sa počas takmer dvoch tisíc rokov vystriedali na egyptskom tróne. Každý z nich chrám vylepšil podľa svojho. Vďaka tomu sa dnes môžeme kochať nespočetným množstvom sôch, svätýň, domčekov a prekrásnych hieroglyfov a žasnúť nad tým, ako toto všetko zvládli starí Egypťania vybudovať bez pomoci modernej techniky. Čo myslíte, pomáhali im so stavbou mocní egyptskí bohovia alebo boli jednoducho tak šikovní?

Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si vybrať práve jednodňový výlet autobusom do Luxoru, ktorý je v ponuke fakultatívnych výletov od nášho partnera C.E.T a môžete si ho rezervovať priamo u delegáta.