Načítavam ...
Alexandria

Alexandria, centrum helenistického sveta

Alexandria je jednou z najdôležitejších metropol starovekého sveta a po Káhire je druhým najväčším mestom v Egypte. Bola centrom, ktoré za 100 rokov vyrástlo z ničoho na najväčšie mesto. Stala sa strediskom kultúry po prvý raz v celých dejinách ľudstva aj vedy. Alexandria bola slobodným helenistickým mestom, ale zároveň aj domovom najväčšej židovskej diaspóry.

 

Všeobecné informácie o Alexandrii

Mesto bolo založené v roku 332 pred Kristom samotným Alexandrom Veľkým v širokej delte Nílu, priamo na pobreží Stredozemného mora. Kedysi bolo hlavným mestom Ptolemaiovskej ríše (z rodu Ptolemaiovcov pochádza aj Kleopatra) a neskôr sa stalo jedným z najväčších miest Rímskej ríše. V dávnych dobách bola Alexandria najznámejšia pre svoj maják Pharos, ktorý bol jedným zo siedmich divov antického sveta a v ktorom bola veľká knižnica. Počas islamského dobytia v roku 614 a založenia Káhiry, Alexandria stratila svoj význam.

Toto mesto, ktoré sa tiahne 32 kilometrov pozdĺž pobrežia Stredozemného mora, má 5 miliónov obyvateľov. Alexandria je tiež najväčším egyptským mestom s priamym vstupom do Stredozemného mora, a preto je tu aj najväčší prístav v krajine.

O Alexandrii sa hovorí, že je najviac “európskym” mestom celého Egypta, pretože je najmenej ovplyvnené arabskou kultúrou zo všetkých oblastí. Európsky spôsob života mal vplyv aj na obliekanie miestnych, napríklad ženy sú tu menej zahalené než v ostatných častiach krajiny. Dnes je to preslávené miesto s množstvom luxusných hotelov s pieskovými plážami omývané morom azúrovej farby kam jazdia na dovolenku nielen cudzinci, ale predovšetkým samotní Egypťania.

Pamiatky a turistické atrakcie

K najdôležitejším pamiatkam a atrakciám v Alexandrii patria zrúcaný chrám Ramsesa II., Kleopatrine kúpele, tzv. Kleopatrin obelisk v starých mestských hradbách, mešita Abu Al-Abbas Al-Mursi a pevnosť sultána Kait Bey v prístave, z ktorej sa Vám naskytne nádherný výhľad na Alexandriu. Grécko-Rímske múzeum s množstvom viac ako tisíc rokov starých exponátov, Múzeum krásneho umenia, Antoniove záhrady, Rímske divadlo, Royall Jewellery Museum, vojenské múzeum nazývané "Rommelova skrýša" a známa alexandrijská knižnica. Pre milovníkov morskej fauny a flóry je pripravené Hydrobiologické múzeum s päťdesiatimi akváriami plnými rýb, mušlí, škeblí či morských húb. Pýchou múzea je 16,5 metrov veľká kostra veľryby.

Alexandria je kultúrno-zábavným letoviskom, kde sa určite nudiť nebudete!