Načítavam ...
Káhira

 

Káhira, metropola v Egypte

Káhira známa tiež ako „víťazná“, je najväčšou a zároveň najvýznamnejšou metropolou Afriky ako aj islamského sveta. Je hlavným mestom Egypta, ale aj najväčším mestom arabského sveta.

 

Všeobecné informácie o Káhire

Káhira bola založená v roku 969 fatimidským generálom Dschauhar as-Siqilli. Nachádza sa v Dolnom Egypte, na východnej strane Nílu. V Káhire žije v administratívnom území 9,1 milióna ľudí a v metropolitnej oblasti 16,2 milióna ľudí. Vďaka tomu je tento región najväčší v Afrike a 13. najväčší na svete.

Okrem svojej úlohy politického, hospodárskeho a kultúrneho centra v Egypte je Káhira tiež sídlom egyptskej vlády, parlamentu, všetkých štátnych a náboženských orgánov, ale aj početných diplomatických misií. Káhira je najdôležitejším dopravným uzlom, je tu množstvo univerzít, vysokých škôl, divadiel, múzeí a pamiatok a v starom meste nájdete nespočetné množstvo umeleckých diel z islamskej architektúry. Už tisícročia je mešita Al- Azhar a k nej patriaca svetoznáma univerzita, duchovným centrom islamu. Staré mesto je od roku 1979 uznávané ako miesto svetového dedičstva UNESCO. Káhira má tiež štatút guvernéra, ktorý riadi guvernér vymenovaný prezidentom.

Centrum mesta

V Káhire sa dnes ukazuje zmes tradície a moderny. Pôsobivé obchodné uličky a pulzujúce bulváre, ako aj živá doprava sú kontrastom pre život v starej Káhire s orientálnym trhom s pestro naskladaným tovarom, čajovňami s rôznymi vôňami a mnohými, nám cudzími pachmi a zvukmi.

V centre mesta sa nachádzajú najvýznamnejšie pamiatky, ako napríklad Downtown, Tahrir Square, Egyptské múzeum alebo Garden City. Fascinujúce sú okrem iného známe mešity Al- Azhar, Husajnova mešita a Mešita Sultána Hassana. Zvláštnym vrcholom pre návštevníkov Káhiry, ktorých zaujíma kultúra, je Egyptské múzeum, kde je vystavená hrobka Tutanchamona. K jedinečným atrakciám Káhiry patria aj pyramídy v Gíze a Sfinga v západnej časti mesta. Nájdete tu napríklad Bazar el-Chan el Chalili, ktoré je jedným z najväčších bazárov v Káhire a kde nájdete takmer všetko.

V starej Káhire nájdete Babylon, kde sa nachádza rímska pevnosť, koptská štvrť a koptské múzeum. Er-Roda, ostrov Níl, Nilometer, Manial Palace, Umm Kulthum Museum a MeŠita Qaitbay.

Ruiny Memphisu

Memphis, ktorého zrúcanina je od roku 1979 svetovým dedičstvom UNESCO, bolo hlavným mestom prvého dolného Gau v Dolnom Egypte. Nachádza sa veľmi blízko Káhiry, iba 18 km južne a je menej známy ako pyramídy. Podľa legendy založil Memphis kráľ Menes v roku 3000 pnl. a bol pod ochranou boha Ptaha. Keď sa delta Nílu stala dôležitou pre rôznych obchodných a politických stratégov, Memphis zaujal dôležité postavenie. Memphis bol dôležitým kultúrnym a spoločenským uzlom krajiny, zabezpečoval logistické spojenie pre hustú sieť remeselných dielní, manufaktúr a skladísk, ktorá produkovala potraviny, nástroje napr. zbrane a ďalší tovar pre celú starovekú ríšu. Vzostup a zlyhanie mesta Memphis úzko súvisí s históriou Egypta. Memphis stratil svoju hospodársku úlohu, keď sa Alexandria stala dôležitejšou a postupne sa rozpadala. Solúnsky dekrét tiež ukončil náboženskú úlohu Memphisu.