Načítavam ...
Základné informácie

EGYPTSKÁ ARABSKÁ REPUBLIKA 

Úradný jazyk: arabčina
Hlavné mesto: Káhira
Forma vlády: prezidentská republika
Rozloha: 1 001 449 km2
Obyvateľstvo: 98 423 595 (z roku 2018)
Hustota obyvateľstva: 98,3 obyvateľov na km2
Nominálny HDP (2007): 127 930 miliónov USD (53.)                                        
HDP na obyvateľa: 1 739 USD (118.)                                    
Mena: 1 egyptská libra (EGP) 1€ = 18,26 EGP | 100 EGP = 5,48 € (z júna 2020, možné výkyvy výmenného kurzu)
Elektrina: 110 / 220V
Nezávislosť: 28. februára 1922 (Spojené kráľovstvo)
Štátna hymna: Biladi, Biladi, Biladi (Moja krajina, moja krajina, moja krajina)
Časové pásmo: UTC + 2 hodiny (VEČ)
Futbal: Egypt získal pohár Afriky v roku 1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2018 kvalifikácia na Majstrovstvách sveta
Internetová doména: .eg
Telefónna predvoľba: +20
Štátne náboženstvo: Islam je v Egypte štátnym náboženstvom
Najdlhšia rieka: Níl (6 671 km)

Podmienky vstupu

Slovenskí občania cestujúci do Egypta potrebujú vstupné vízum, ktoré si môžu za poplatok zakúpiť priamo na letisku. Podmienkou udelenia víz je platný pas najmenej 6 mesiacov po návrate. Deti potrebujú vlastný cestovný pas. Cudzích štátnych príslušníkov prosíme informovať sa o podmienkach vstupu do Egypta na príslušnom zastupiteľskom úrade. Cestovná kancelária ETI, ani letecká spoločnosť nepreberajú zodpovednosť za škody vzniknuté nedodržaním vízových a vstupných podmienok. Upozorňujeme cestujúcich, že v prípade nepovolenia vstupu do Egypta, spoločnosť ETI nezodpovedá za zabezpečenie náhradných služieb (doprava späť do miesta bydliska, príp. ubytovanie a iné). Aktuálny poplatok za turistické vstupné vízum do EAR na osobu je 29,- EUR. Vzhľadom k tomu, že sa vstupné predpisy do Egypta môžu meniť, prosíme pred cestou informovať sa v cestovnej kancelárii alebo na zastupiteľskom úrade.

Podmienky pobytu

Pri prílete do Egypta cudzinec vyplňuje imigračnú kartu s uvedenou dobou pobytu. Jej prekročenie môže mať za následok finančnú pokutu alebo deportáciu.

Všeobecné informácie pre turistov a cestujúcich

Napriek tomu, že v hoteloch a špecializovaných obchodoch je možné kúpiť alkohol, na verejnosti sa jeho konzumácia neodporúča. Pri návšteve miestnych pamiatok a náboženských miest, napr. mešít, treba pamätať na vhodné oblečenie ako dlhé rukávy, nohavice (pod kolená) a zakryté ramená, šatka. Fotografovanie a filmovanie letísk v Egypte, ako aj všetkých vojenských objektov je prísne zakázané. Zakázané sú aj drony.

Jedlo a pitie

Ako vo väčšine afrických krajín odporúčame konzumovať len tepelne upravené potraviny, mäso pečené alebo uvarené. Voda z vodovodu nie je pitná, ale úžitková (určená na umývanie). Pitná voda sa dá kúpiť v uzavretých fľašiach v potravinových obchodoch a v hotelových zariadeniach.

Miestna mena

1 Egyptská Libra EGP (LE) = 100 Piastrov. 1 EUR = cca 18,- LE. Dovoz finančných prostriedkov v cudzej mene nie je obmedzený. Zmenárne sú v bankách a v hoteloch.

Lekárska starostlivosť a očkovania

Do Egypta nie je povinné žiadne očkovanie, ak sa však chystáte na dobrodružnejšie výlety do vnútrozemia, informujte sa prosím ohľadom očkovaní v danej oblasti. Vo všetkých našich hoteloch je k dispozícii lekár a v lekárňach je možné zakúpiť si lieky zodpovedajúce európskemu štandardu.

Náboženstvo

Štátnym náboženstvom krajiny je islam. Druhou náboženskou skupinou sú kresťania. Svätým mesiacom je pôstny Ramadan, počas ktorého od východu do západu slnka nesmú moslimovia konzumovať žiadne jedlo ani nápoje.

Geografia

Egypt, oficiálne Egyptská arabská republika, sa nachádza v severnej Afrike. Zo severu ho ohraničuje Stredozemné more a z východu Červené more. Na západe hraničí s Líbyou, na juhu so Sudánom a na severovýchode s Izraelom. Pomyselný stred tvorí rieka Níl, ktorá preteká Egyptom od južnej hranice so Sudánom až na sever, kde ústi do Stredozemného mora. K Egyptu tiež patrí Sinajský polostrov, ktorý je ohraničený Suezským prieplavom a Akabským zálivom. Sinajský polostrov patrí geograficky už k Ázii. Jeho južná časť je hornatá a nachádza sa tu najvyššia hora Egypta, hora sv. Kataríny.

Populácia

Egypt je jednou z najľudnatejších krajín Afriky. Väčšina obyvateľstva žije pozdĺž rieky Níl, kde sa nachádza jediná orná pôda. Nehostinná púšť Sahary je veľmi riedko osídlená. Približne polovica obyvateľstva Egypta žije v mestách, hlavne v centre Káhiry, Alexandrie a v ďalších veľkých mestách Nílskej delty.

Klimatické podmienky

Celoročne bývajú v Egypte príjemné teploty nad 25 °C aj v zimných mesiacoch. Vo vnútrozemí je suché a teplé podnebie (Káhira, Luxor). V oblasti Asuánu môžu teploty v letných mesiacoch počas dňa vystúpiť na 47°C a v noci neklesajú pod 25°C. V prímorských letoviskách je vlhkejšie podnebie a v letných mesiacoch tu vystúpia teploty nad 30°C. V Hurghade a na Sinajskom polostrove (Sharm El Sheikh) aj nad 38°C Nezabudnite preto prosím dodržiavať pitný režim.

Výlety

Naša miestna agentúra je Cairo Travel Express /C.E.T/. Po prílete a vybavení na letisku Vám Váš kvalifikovaný sprievodca - delegát poskytne užitočné informácie o krajine, jej pamätihodnostiach a histórii. Detaily ohľadom výletov sa dozviete od delegáta počas informačného stretnutia vo Vašom hoteli. Rozpis hodín, kedy bude prítomný delegát, nájdete na informačnej tabuli umiestnenej väčšinou v lobby (vstupnej hale hotela).

Dôležité kontaktné údaje

Cairo Express Travel
C/o Shedwan Golden Beach, Hurghada, Red sea, Egypt
Tel.:++20 65 354 44 41

Naša adresa na Slovensku

ETI Slovensko, spol. s r.o.
Michalská 9, SK-811 01 Bratislava
Tel.:++421 2 3211 1132
E-mail: info@eti-slovensko.sk
www.eti.sk
IČO: 45701822 DIC: 2023090553
zapís.v OR SR odd. Sro vl. č. 67004/B