Načítavam ...
Chrám Ramzesa

Chrám Ramzesa II. – Abu Simbel

Dva kamenné chrámy, ktoré dal postaviť faraón Ramzes II. na západnom pobreží Nílu medzi prvým a druhým kataraktom, mali zobrazovať na južnej hranici faraónskej ríše moc a večnú nadvládu Egypta nad Núbiou. Aj tieto chrámy patria k tým, ktoré boli pred zničením vodou zachránené UNESCOm tak, že boli prenesené 180 metrov smerom do vnútrozemia a postavené o 64 metrov vyššie ako pôvodne. Každý rok dosiahnu 21. februára a 21. októbra lúče vychádzajúceho slnka najvnútornejšiu komoru chrámu, tzv. “Slnečný zázrak” Abu Simbel. Veľký chrám Ramzesa II. bol kompletne vytesaný do skalného masívu, pričom hrana vrchu slúži ako pylón.

Štyri 22 m vysoké, silné kolosálne sochy predstavujú kráľa a sú poznávacími znakmi. Ramzes II. ho dal postaviť pre bohyňu Hathor a pre svoju obľúbenú manželku Nefertari. Medzi masívnymi nohami vyzerajú tieto integrované sochy ženských príslušníčok kráľovskej rodiny v nadživotnej veľkosti veľmi drobno. Aj dnes chrám svojou veľkosťou ohuruje návštevníkov.

Malý Chrám Abu Simbel bol zasvätený Ramzesovej manželke Nefertari a bohyni Hathor z Faras. Aj tento chrám je vytesaný do skaly. Každá postava vytesaná do skalnej steny zobrazuje Nefertari, Hathor a Ramzesa, pričom všetky sú vysoké približne 10m a majú rovnakú veľkosť. Ide o zvláštny jav, pretože manželky kráľov boli obyčajne zobrazené menšie.