Načítavam ...
Údolie kráľov - Západné Théby

Údolie kráľov -  Západné Théby

Na západnom pobreží Nílu, na pohrebisku v Thébach, boli pochovávaní mŕtvi faraóni. Tutanchamón, Hatschepsut a mnoho ďalších bolo pochovávaných v Údolí kráľov a kráľovien. Memnonove kolosy boli kedysi strážcami chrámu, ktorý bol postavený 1400 -1370 pred Kristom kráľom Amenophisom III. Kolosy zobrazujú faraóna v sediacej polohe s rukami na kolenách. Meno kolosom im dali Gréci, ktorí si s nimi spájali hrdinu Memnona z boja o Tróju.

V roku 1922 bol objavený hrob Tutanchamóna plný pokladov. Tento nález vtedy rozpútal naozajstnú „egyptomániu“. Údolie kráľov odvtedy inšpiruje ľudskú predstavivosť. Viac, ako 500 rokov to bolo miesto posledného odpočinku mocných panovníkov Novej ríše. Hrobky boli vytesané z kameňa, múmie zdobené zlatom a drahokamami. Aj keď boli chránenými miestami, bola väčšina hrobiek vyhľadávaná lupičmi a zlodejmi. V Údolí kráľov bolo doteraz vykopaných 65 hrobiek.

Okrem hrobu Tutanchamóna stoja za videnie aj hroby ostatných faraónov. Každá hrobka má svoju vlastnú históriu a špecifické znaky. Obidva Memnonove kolosy pri vchode do Mesta mŕtvych boli strážcami svätyne, ktorú dal postaviť kráľ Amenhotep III. Chrám bol zničený, no oba kamenné kolosy ostali nenarušené.